Филтрите са ключов компонент от системата на прахосмукачката. Заедно с изправен двигател и ефективни уплътнения, те имат съществено значение за оптималното функциониране на уреда и за осигуряване на качествена въздушна среда в дома или на работното място.
Основната задача на филтъра по време на работа е да улавя прах, замърсители и други вредни микроорганизми, за да не бъдат изхвърлени обратно във въздуха. Той поддържа оптималната всмукателна сила на машината и предпазва нейните вътрешни части от повреди и замърсявания.
Съществуват няколко вида филтри за прахосмукачки с различно предназначение. Всяка възможна комбинация от тях зависи изцяло от модела на уреда.
Обикновено дунапренените филтри се използват като втори филтър, поставен непосредствено след първичния. Те са направени от порест материал, който позволява на въздуха да преминава, като същевременно улавя и задържа по-малките частици прах.
С течение на времето тези филтри се замърсяват и запушват, което може да доведе до:
Поради тази причина филтрите от пяна следва да се почистват или сменят на всеки 1 до 3 месеца.
При поддръжката на миещите се филтри от пяна можете да използвате универсално почистващо средство или мек препарат за съдове.
Необходимо е да измиете филтъра под топла течаща вода и да го оставите да изсъхне напълно за период от 24 до 48 часа преди отново да го поставите в уреда.
Филтрите от пяна често се използват в комбинация с HEPA филтри.
Много от съвременните прахосмукачки без торба използват циклонни филтри като основен филтър. При тези модели въздухът се завърта, изтласквайки частиците прах и мръсотия към дъното на контейнера. Едновременно с това въздушната маса преминава и през филтъра, който улавя и задържа всички останали частици и микроорганизми.
Поддръжката на циклонния филтър се състои в измиването му със студена вода веднъж на 3 месеца. Той се използва повторно след пълното му изсъхване.
Касетите са едни от най-често срещаните видове филтри и могат да се използват като първични или вторични в зависимост от модела на прахосмукачката. Обикновено те са направени от пяна, специална сгъната хартия или други синтетични материали.
Филтрите-касети могат да бъдат сменяеми или миещи се, като информация за това е предоставена в потребителското ръководство, съпътстващо уреда.
Друго удобство на касетите е, че те са подходящи за прахосмукачки както за сухо, така и за мокро почистване.
Хепа филтрите се считат за златния стандарт във филтрирането на въздуха, тъй като са проектирани да улавят минимум 99.97% от частиците във въздуха, в това число прах, полени и микроскопични алергени до 0.3 микрона. Това значително подобрява качеството на въздуха и е полезно за хора с респираторни проблеми, алергии или астма.
Общо правило е HEPA филтър за прахосмукачка да се почиства или подменя на всеки 3 до 6 месеца или поне веднъж годишно. В зависимост от модела на уреда този филтър ще бъде миещ се или такъв, който трябва да бъде сменен с нов.
Ако хепа филтърът е подходящ за почистване с вода, той се измива под течаща студена такава и се оставя да изсъхне естествено за период от 4 до 12 часа. В обратния случай за премахването на натрупан прах и замърсявания може да се използва сгъстен въздух.
Ние ви предлагаме богата гама от резервни филтри за прахосмукачки, съвместими с различни модели на наложените европейски марки.
Най-търсени сред тях са:
В случай на затруднение при намирането на подходящ филтър за Вашата прахосмукачка, винаги можете да се обърнете към нас за консултация и съдействие или да попълните онлайн формата Запитване за резервни части за битови уреди.
Определящите фактори при покупката на нов филтър за прахосмукачка са съвместимост по марка и модел на уреда и размерите на стария филтър. За да се гарантира правилната и ефективна работа на машината, е редно резервният филтър да бъде копие на оригиналния.
Много от съвременните модели прахосмукачки предлагат опцията за поставяне на допълнителен вторичен филтър, за който е предвидено съответното място в устройството на уреда.
В потребителското ръководство към прахосмукачката следва да са предоставени данни за това какъв може да бъде този допълнителен филтър - хепа, карбонов, въздушен или друг. Изборът на вторичен филтър е изцяло въпрос на личните предпочитания на потребителя.
Нашата компания притежава над 30-годишен опит в сферата на вноса и дистрибуцията на резервни части за прахосмукачки и други битови и индустриални електроуреди. Ние си партнираме с ключови европейски пазари и разполагаме с физически магазин в град Бургас и голяма складова площ.
Разнообразието от предлаганите от нас резервни компоненти включва над 100 000 различни продукта, като се стремим непрекъснато да обновяваме и разширяваме нашето портфолио.
Екипът ни от специалисти е готов да отговори на Вашите въпроси както по телефона, така и чрез съобщение в чата на сайта.
С нас получавате бърза доставка, опция за преглед и право на връщане на закупената стока, гаранция за качество и преференциални цени на куриерските такси.
Чистият филтър улавя и задържа вредните частици по-ефективно. По този начин той подобрява качеството на въздуха в помещенията и предотвратява повторната циркулация на алергени и замърсители.
Това зависи изцяло от вида на филтъра. Препоръчително е карбоновите да се сменят на 2-3 месеца, докато хепа филтрите изискват подмяна веднъж или два пъти годишно. Колкото по-често се използва прахосмукачката, толкова по-бързо нейните филтри се износват.
Най-правилно е филтърът на прахосмукачката да съхне по естествен начин. В зависимост от неговия вид времето за сушене може да варира от 4 до 48 часа. Не е препоръчително да използвате други електроуреди за принудително сушене, тъй като високата температура повлиява неблагоприятно на материала, от който е изработен филтъра.